X
تبلیغات
زولا
وبسایت رسمی بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا
ادرس:ورامین-روبه روی بیمارستان 15 خرداد-داخل جاده ی ریحان اباد تلفن تماس:02136201468 
قالب وبلاگ
نظرسنجی بیمارستان

عشایربیمارستان شیانه روزی شفا برای شما عشایر و دامداران عزیز اطلاعاتی کاربردی برای افزایش کیفیت تولیدادتون و در نتیجه سود بیشتر برای شما فراهم کرده است..

هدف بیمارستان شفا قدم برداشتن در جهت ارائه ی خدمات صادقانه و مفید برای شما عزیزان است.امید است با ارائه ی این مطالب گامی هرچند کوچک در جهت این هدف والا برداشته باشیم.

ادرس بیمارستان که یادتون نرفته؟.

ادرس:ورامین_روبروی بیمارستان 15 خرداد_ابتدای جاده ی ریحان اباد

اگر سوالی داشتید یا تو موقعیتی بودید که حتما باید با دکتر دامپزشک متخصص دام بزرگ مشورت کنید شما میتونید با دکتر سلمانیان تماس بگیرید البته فقط در ساعات اداری

شماره تماس دکتر سلمانیان:

09107573183.


برای تسریع در کارتون حتما ذکر کنید که شماره ی ایشون رو از وبسایت بیمارستان شفا گرفتید

.

پیام های بهداشتی بیمارستان شفا برای دامداران کوچ رو:

در شرایط خاص کشور ما,روستاییان و عشایر جز ذخیره های ارزشمند و نیرو های انسانی کار امد کشور محسوب می شوند که با استفاده از منابعدور افتاده که به سختی قابل دسترس می باشند,با تحمیل حداقل هزینه های زیستی برای دولت به کار تولید ضروری ترین و ارزشمند ترین مواد غذایی کشور کمر همت بسته اند.

با تهیه این مختصر امید است قدمی هر چند ناچیز در پاسداشت زحمات وصف ناپذیر این عزیزان برداشته باشیم.

بیماری های شایع در بین دام های عشایر و روستاییان

گوسفند و بز:


انتروتوکسمی:یا بیماری پرخوری که متاسفانه اغلب گوسفندان و بره های چاق و پرخور را مبتلا کرده و تلف می کند.مرگ در اثر این بیماری به صورت مرگ ناگهانی استبه طوری که در بسیاری از مواردحیوان انی تلف می شود و فرصت ضبح ان نیست.

 

 

پیشگیری:اول بهبود روش تغذیه است به شکلی که تغییر رژیم غذایی به ارامی صورت گیرد و در فصل بهار بخصوص صبح ها که حیوان گرسنه استمستقیم روی علوفه ی تازه و تر برده نشود.

ابتدا کمی در مراتع قبلی چرانده شده و سپس روی مرتع تازه و ابدار برده شود و زیاد هم سیر نشود.

دوم:تزریق واکسن انتروتوکسمی که در پیشگیری از بیماری بسیار موثر است.بهتر است این واکسن سالی دوبار و به فاصله 14 روز تزریق شود که به مدت یک سال حیوان را در مقابل این بیماری محافظت می کند.


قانقاریا:عامل اصلی زمینه ی وقوع این بیماری انگل ها یا کرم های کبدی هستند.مرگ حیوان به صورت ناگهانی است و پس از تلف شدن بر روی جگر حیوان لکه ای سیاه(تیره رنگ) مشاهده می شود.

پیشگیری:اول خوراندن داروهای ضد کپلک دوبار به فاصله ی 15 روز در بهار و دوبار در فصل پاییزبا همان فاصله.مبارزه با حلزون ها در مراتع زیر نظر کارشناسان دامپزشکی مرتعداری

دوم:تزریق واکسن قانقاریا که این واکسن نیز دوبار در سال و به فاصله ی 15 روز انجام می شود و به مدت یک سال ایمنی می دهد.


بیماری ابله:گوسفند و بز را مبتلا کرده و از گله عقب می افتند و 24 ساعت بعد از شروع این نشانه ها بر روی قسمت های کم مو و پشم بدن مانند زیر بغل یا کشاله ران دانه های قرمز رنگی پیدا شده و بعد ممکن است در ناحیه گوش ها و سر و صورت دیده شوند که بتدریج ابکی شده و سپس به شکل دلمه یا کبره بر روی پوست ظاهر شوند.


بیماری میتواند موجب ایجاد بچه اندازی نیز شود و اگر سریعا پیشگیری نشود برای مدت طولانی در گله باقی می ماند.این بیماری واگیر دار است و از حیوان مریض به حیوان سالم منتقل می شود.

در حال حاضر بهترین راه پیشگیری از این بیماری زدن واکسن به گوسفند و بز است.واکسن این بیماری یک سال ایمنی می دهد.

این واکسن اگر قبل از بر دادن(جفتگیری) و یا نیمه ی اول ابستنی تزریق شود بهتر است


.

شاربن:از بیماری هایی است که هم انسان و هم دام به ان مبتلا می شوندو از بیماری های شدیدا کشنده ی دام است.

دام های مبتلا به این بیماری سریعا تلف شده و اکثرا مرده یافت می شوند.دام بیمار به سرعت باد کرده و از سوراخ های بدن مانند دهان بینی مقعد و حتی چشم ها خون سیاهرنگ مانند قیر خارج می شود.

با مشاهده ی این وضعیت سریعا دامپزشکی را خبر کرده و از دست زدن و نزدیک شدن خود و حیوانات دیگر به لاشه جدا خودداری شود.

این بیماری معمولا در فصل بهار و در مراتعی خاص که به ان ها مرتع نحس می گویند(چون با ورود به این مراتع تلفات به علت شاربن شروع می شود) دیده می شود.

پیشگیری:تزریق واکسن شاربن است که سالی یکبار و حداقل 14 روز قبل از ورود دام به مرتع صورت می گیرد

.

تب برفکی:از بیماری های شدیدا واگیر دام ها است که سبب تب زخم و ضایعاتی در دهان و سم و پستان می شود.این بیماری در گوسفند و بز ممکن است تنها به صورت درد دست و پا دیده شود.

پیشگیری:با تزریق واکسن می توان از این بیماری پیشگیری کرد.اگالاکسی یا شیر بره:بیماری با تب شروع شدهو بعد تورم مفاصل و لنگش,ورم پستان  و کاهش شیر و تغییر شیر به صورت ابکی یا چرکی.تورم پلک ها و گرایش به سفیدی کره ی چشم.

پیشگیری:تزریق واکسن است که دوبار و به فاصله دو هفته صورت می گیرد و تا 6 ماه ایمنی می دهد.توصیه می شود که دام های ابستن دو ماه قبل از زایش واکسینه شوند.بروسلوز یا تب مالت:بیماری است که هم انسان و هم حیوان به ان مبتلا می شوند.در حیوان معمولا بدون نشانه هایی از ناراحتی,در دام مادر ایجاد بچه اندازی می کند.

بچه اندازی در هر سنی از ابستنی ممکن است رخ بدهد اما اغلب در ثلث سوم ابستنی رخ می دهد.

پیشگیری:با مراجعه به دامپزشکی و گزارش موارد بچه اندازی  اول مشخص شود که بچه اندازی به علت بروسلوز است تا اقدامات لازم در خصوص دام های الوده انجام شود.

و بعد برای پیشگیری از این بیماری هر ساله یا هر 6 ماه یک بار بره و بزغاله ها بنابر دستور دامپزشک واکسینه شوند.

دارو های ضد انگل:

انگل های داخلی که در شش(ریه),کبد و دستگاه هاضمه یا گوارش وجود دارند.دارو هایی برای کشتن این انگل ها وجود داردو از انجا که برخی از این دارو ها ممکن است چند منظوره بوده یعنی روی دو یا سه نوع انگل اثر کنند بهتر است با راهنمایی دامپزشک دارو خریداری و مصرف شود.

انگل های خارجی که شامل کنه ها و شپش ها و انگل هایی که اغلب به ظاهر با کچلی اشتباه گرفته می شود گری نامیده می شود.

برای مبارزه با انگل های جلدی یا خارجی سموم به صورت حمام دادن حیوان پاشیدن یا اسپری و یا ریختن به صورت خطی بر روی پشت دام اقدام می شود.


   

ضد عفونی بند ناف بره و بزغاله های تازه متولد شده:

شاید این مساله از نظر برخی دامداران بی اهمیت باشد اما باید بدانند که بسیاری از بیماری های شش(ریه) و ورم دست و پا و مرگ های ناگهانی بره و بزغاله در ابتادای عمر ناشی از عدم ضدعفونی کردن بند ناف است.

به همین منظور توصیه می شودبه هنگام زایمان بره یا بزغاله به اندازه 2 انگشت از ناف را بر روی بدن باقی گذاشته و اضافه ان رابا چاقو یا قیچی تمیز قطع کرده و سپس از مناسب ترین ضدعفونی کننده مانند تنطور ید (در داروخانه ی بیمارستان شفا موجود است) محل بند ناف را ضدعفونی کنید.

و اگر ممکن است تا سه روز پنبه اغشته به تنطور ید در محل بند ناف قرار داده شود.بیمار های سگ    سگ در زندگی عشایری و روستایی نقش کلیدی در امنیت دارد.لذا تامین سلامت این حیوان برای دامدار دارای اهمتی زیادی می باشد.

نخستین و مهمترین اقدام برای حفظ سلامت سگ ها واکسیناسیون علیه بیماری هاری است که این واکسن سالی یک بار تزریق می شود.

ضمنا توجه داشته باشیم که سگ هار می تواند انسان و یا دیگر حیوانات را به این بیماری مبتلا کند.هاری خو یک بیماری بسیار کشنده است.

اقدام مهم بعدی خوراندن دارو های ضدکرم کیست(کیست هیداتید) به سگ است.

این دارو ها را حتما با مشورت دامپزشک به سگ بخورانید و به مدت 24 ساعت پس از خوراندن دارو بایتس سگ را بسته و مدفوعش را بدون دخالت دست جمع اوری کرده و کاملا سوزانده شود.


پایان پست عشایر


دقت کنید که بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا داراری بخش تخصصی واکسیناسیون و داروخانه ی مجهز است که نیاز شما را برای مقابله با بیماری های مذکور تامین می نماید.

اگر سوالی در مورد دام بزرگ داشتید فقط و فقط در ساعات کاری میتوانید از دکتر سلمانیان مشورت بگیرید.

برای تسریع در کارتون حتما ذکر کنید که از وبلاگ بیمارستان شفا شماره ی ایشون را دریافت کرده اید.

دکتر سلمانیان:09107573183

با تشکر.بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا

ادرس بیمارستان:ورامین_روبروی بیمارستان 15 خرداد_داخل جاده ی ریحان اباد

برچسب‌ها: دامپروری عشایر
[ یکشنبه 20 مهر 1393 ] [ 07:42 ] [ حمید رضا ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

امار بازدیدکنندگان
درباره ی بیمارستان
سلام.خوش امدید.

ادرس بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا

ورامین_رو به روی بیمارستان 15 خرداد_داخل جاده ی ریحان اباد

پل ازتباطی ما با شما

02136201468

ایمیل بیمارستان

shafaveterinaryhospital@gmail.com

بیمارستان دامپزشکی شفا
اماده ی تبادل لینک
با شما عزیزان می باشد
خبرنامه

Powered by WebGozar

بالا:نام کاربری خود را وارد کنید
پایین:ایمیل

سایت ساماندهی