X
تبلیغات
زولا
وبسایت رسمی بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا
ادرس:ورامین-روبه روی بیمارستان 15 خرداد-داخل جاده ی ریحان اباد تلفن تماس:02136201468 
قالب وبلاگ
نظرسنجی بیمارستان

عامل و تاریخچه بیماری :

عفونت پاروو ویروس یا  پاروو(Parvo) که اصطلاحا به ان ویروس اسهال و استفراغ پاروویی سگ نیز میگویند که یک بیماری خطرناک ویروسی مخصوصا  برای توله هاست.این ویروس از خانواده پاروویروس ها است که به دو صورت اثر خود را نمایان می کند:
فرم شایع ان فرم روده ای است که از نشانه های ان می توان استفراغ,اسهال,کاهش وزن و بی اشتهایی را ذکر کرد.
فرم نادر این بیماری,فرم قلبی است که در این فرم,اسیب شدیدی به قلب توله سگ ها وارد می شود که اغلب موجب مرگ توله ها می شود.
.عوارض این بیماری در توله ها بسیار شدید تر از بالغین است.به دلایل ناشناخته ای نژادهای دوبرمن و روتویلر نسبت به این ویروس حساستراز دیگرنژادها هستند با این حال تمام نژادها و نژادهای دورگه نیز درخطر ابتلا به این بیماری بوده که میتواند باعث مرگ انها شود.

http://s6.picofile.com/file/8184474092/%D8%B3%DA%AF_%D8%AF%D9%88%D8%A8%D8%B1%D9%85%D9%86_%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86_%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C_%D8%B4%D9%81%D8%A7.jpg

دکتر دام کوچک بیمارستان دامپزشکی شفا:

دکتر خطیبی 09122279546

 

پاروو یک بیماری تازه ظهور است که در اواخردهه 70 میلادی شناخته شد. قبل از ان این ویروس وجود نداشت؛به نظر میرسد این ویروس در اثر ایجاد تغییراتی در ویروسهای  مختص به گونه دیگر حیوانات مثل گربه ها تبدیل به این  ویروس مخصوص سگها شده است.در ابتدا به وجود امدن ، این ویروس تمام رده سنی سگها را مبتلا می ساخت اما هم اکنون بیشتر توله ها را الوده میکند.این معولا به خاطر این است که سگهای بالغ و پیرتر یا از طریق ابتلا به این بیماری یا از طریق واکسیناسیون به پاروو ایمن شده اند.


 

پاروو ویروس با صدمه زدن به سلولهای سالم بدن باعث جلوگیری از  تکثیر این سلولهای سالم میشود.این ویروس باعث از بین رفتن سلولهای جذب کننده در روده شده و باعث عدم جذب مواد غذایی می شوند؛همین موجب میشود حیوان ناتوان شده و روده را در معرض عفونت قرار میدهد که این عفونت میتواند به خون نیز بزند.همچنین پارو ویروس میتواند وارد مغز استخوان شده ودر عملکرد ان اختلال ایجاد کند.چون مغز استخوان محل ساخت و ساز سلولهای خون مثل گلبول قرمز و سفید اند؛تخریب مغز استخوان باعث کاهش تولید گلبولهای سفید که کار دفاع از بدن را دارند ،منتهی میشود.این کاهش گلبولهای سفید موجب اختلال در عملکردایمنی و تضعیف سد دفاعی بدن شده و سگ را در معرض خطر ابتلا به دیگر عفونت ها قرار میدهد.حتی در توله سگ ها ویروس پاروو می تواند قلب را نیز درگیر کرده و ایجاد مشکلات قلبی در سگ شود.


 

 انتقال پاروو ویروس چگونه است؟

ویروس از طریق لیسیدن ، بو کردن یا خوردن فضولات  یا هر چیزی که با فضولات الوده به پاروو ویروس در تماس باشد می تواند انتقال پیدا کند.پس از وارد شدن ویروس به دهان  به روده ها رفته و در انجا شروع به تکثیر می کند.در هر قاشق چای خوری از مدفوع حیوان الوده به پاروو، تقریبا حدود یک میلیارد ویروس وجود دارد.این ویروس ها در خارج از بدن سگ بسیار سخت جان و با دوام اند به طوری که در محیط  ویروس میتواند تا حدود 6 ماه زنده بماند.
ویروس به حدی سخت جان است که برای از بین بردن ان در خاک می بایست تمام گیاهان را از بین برد.برای از بین بردن این ویروس می بایست محیط خانه  شسته و اب کشیده ، سپس با وایتکس رقیق شده (1 قسمت وایتکس با 30 برابرش اب) ضد عفونی شود.در معرض نور خورشید  قرار دادن وسایل الوده میتواند باعث سرعت بخشیدن به از بین رفتن ویروس شود .پارو ویروس میتواند چندین روز قبل از ظهورعلایم بیماری و همچنین تا 2 هفته بعد از بهبودی نیز از فضولات سگ الوده دفع شود.

 علایم پاروو ویروس چیست؟


معمولا توله ها این بیماری را از سرک کشیدن در خاکی که الوده به فضولات سگ پاروویروسی است (مثل خاک پارکها،خاک باغچه و....) میگیرند.علایم بیماری 4-14 روزپس از در معرض قرار گرفتن پدیدار میشوند.علایم اولیه  بیماری شامل بی حالی،کز کردن و گوشه گیری ، از بین رفتن اشتها و تب است .یکی دو روز بعد از ان استفراغ و اسهال همراه با رگه های خونی دیده میشود.اسهال و استفراغ میتواند در صورت عدم درمان سریعا موجب کم ابی و حتی مرگ توله در نوع شدید بیماری شود..توله های 6-8 هفته ای بیشتر احتمال مرگ و میر ناشی از این بیماری را دارند.اصولا هرگونه بی حالی و عدم اشتها در توله های جوان میبایست شک دامپزشک را به این بیماری معطوف کند.عامل و تاریخچه بیماری :


عفونت پاروو ویروس یا  پاروو(Parvo) که اصطلاحا به ان ویروس اسهال و استفراغ پاروویی سگ نیز میگویند یک بیماری خطرناک ویروسی مخصوصا  برای توله هاست.این ویروس از خانواده پاروویروس ها است که با درگیر نمودن روده ها و مغز استخوان موجب  ایجاد اسهال ، استفراغ و کاهش توانایی بدن در مقابل عفونت میشود.عوارض این بیماری در توله ها بسیار شدید تر از بالغین است.نژادهای دوبرمن وروتویلر نسبت به این ویروس حساستراز دیگرنژادها هستند با این حال تمام نژادها و نژادهای دورگه نیز درخطر ابتلا به این بیماری بوده که میتواند باعث مرگ انها شود.

پاروو یک بیماری تازه ظهور است که در اواخردهه 70 میلادی شناخته شد. قبل از ان این ویروس وجود نداشت؛به نظر میرسد این ویروس در اثر ایجاد تغییراتی در ویروسهای  مختص به گونه دیگر حیوانات مثل گربه ها تبدیل به این  ویروس مخصوص سگها شده است.در ابتدا به وجود امدن ، این ویروس تمام رده سنی سگها را مبتلا می ساخت اما هم اکنون بیشتر توله ها را الوده میکند.این معولا به خاطر این است که سگهای بالغ و پیرتر یا از طریق ابتلا به این بیماری یا از طریق واکسیناسیون به پاروو ایمن شده اند.
پاروو ویروس با صدمه زدن به سلولهای سالم بدن باعث جلوگیری از  تکثیر این سلولهای سالم میشود.این ویروس باعث از بین رفتن سلولهای جذب کننده در روده شده و باعث عدم جذب مواد غذایی می شوند؛همین موجب میشود حیوان ناتوان شده و روده را در معرض عفونت قرار میدهد که این عفونت میتواند به خون نیز بزند..همچنین پارو ویروس میتواند وارد مغز استخوان شده ودر عملکرد ان اختلال ایجاد کند.چون مغز استخوان محل ساخت و ساز سلولهای خون مثل گلبول قرمز و سفید اند؛تخریب مغز استخوان باعث کاهش تولید گلبولهای سفید که کار دفاع از بدن را دارند ،منتهی میشود.این کاهش گلبولهای سفید موجب اختلال در عملکردایمنی و تضعیف سد دفاعی بدن شده و سگ را در معرض خطر ابتلا به دیگر عفونت ها قرار میدهد. 
 
انتقال پاروو ویروس چگونه است؟


ویروس از طریق لیسیدن ، بو کردن یا خوردن فضولات  یا هر چیزی که با فضولات الوده به پاروو ویروس در تماس باشد می تواند انتقال پیدا کند.پس از وارد شدن ویروس به دهان  به روده ها رفته و در انجا شروع به تکثیر می کند.در هر قاشق چای خوری از مدفوع حیوان الوده به پاروو، تقریبا حدود یک میلیارد ویروس وجود دارد.این ویروس ها در خارج از بدن سگ بسیار سخت جان و با دوام اند به طوری که در محیط  ویروس میتواند تا حدود 6 ماه زنده بماند.
ویروس به حدی سخت جان است که برای از بین بردن ان در خاک می بایست تمام گیاهان را از بین برد.برای از بین بردن این ویروس می بایست محیط خانه  شسته و اب کشیده ، سپس با وایتکس رقیق شده (1 قسمت وایتکس با 30 برابرش اب) ضد عفونی شود.در معرض نور خورشید  قرار دادن وسایل الوده میتواند باعث سرعت بخشیدن به از بین رفتن ویروس شود .پارو ویروس میتواند چندین روز قبل از ظهورعلایم بیماری و همچنین تا 2 هفته بعد از بهبودی نیز از فضولات سگ الوده دفع شود.
 
 
علایم پاروو ویروس چیست؟


معمولا توله ها این بیماری را از سرک کشیدن در خاکی که الوده به فضولات سگ پاروویروسی است (مثل خاک پارکها،خاک باغچه و....) میگیرند.علایم بیماری 4-14 روزپس از در معرض قرار گرفتن پدیدار میشوند.علایم اولیه  بیماری شامل بی حالی،کز کردن و گوشه گیری ، از بین رفتن اشتها  است .یکی دو روز بعد از ان استفراغ و اسهال همراه با رگه های خونی دیده میشود.اسهال و استفراغ میتواند در صورت عدم درمان سریعا موجب کم ابی و حتی مرگ توله در نوع شدید بیماری شود..توله های 6-8 هفته ای بیشتر احتمال مرگ و میر ناشی از این بیماری را دارند.اصولا هرگونه بی حالی و عدم اشتها در توله های جوان میبایست شک دامپزشک را به این بیماری معطوف کند.

از علائم بالینی دیگر پاروو ویروس می توان به قرمزی چشم و ضربان قلب بالا اشاره کرد و در هنگام لمس ناحیه ی شکمی توله دچار درد و ناراحتی می شود.
 
 
پیشگیری از پاروو ویروس:


بهرین روش مقابله با پاروویروس ، واکسیناسیون به موقع توله سگهاست .مادرانی که ایمنی در برابر پاروا ویروس را از طریق واکسیناسیون یا مبتلا شدن به بیماری قبلا بدست اورده اند میتوانند پادزهر(انتی بادی)  بیماری را از طریق شیرشان به توله انتقال دهند.بسته به میزان انتی بادی دریافت شده توله میتواند از چند هفته تا 3 ماه در برابر پاروو در امان باشد.اما نکته اینجاست که این انتی بادی حاصل از شیر مادر کم کم در بدن توله ها کاهش پیدا کرده و توله در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار میگیرند.به خاطر اینکه زمان از بین رفتن انتی بادی درهر توله متفاوت است میبایست تمام توله ها از 6 هفتگی شروع به واکسینه شدن در برابر این بیماری شوند.بعد از ان میبایست واکسیناسیون هر 3-4 هفته تا سن 16 هفتگی (چهار ماهگی) تکرار شود.بهتر است تا تکمیل این دوره واکسیناسیون توله ها از محیط های الوده دور نگاه داشته شوند. به توله های واکسینه نشده نباید اجازه داد تا با دیگر توله های واکسینه نشده یا فضولات سگهای دیگردر ارتباط باشند.
 
 
 
چگونه پاروو ویروس تشخیص داده می شود؟


هر وقت در سگهای جوان واکسینه نشده علایمی از قبیل بی اشتهایی ،اسهال و استفراغ دیده شده می بایست به بیماری پاروا ویروس مشکوک شد.در ایران برای تشخیص از کیتهای ایمنوکروماتوگرافی سریع (همانند تست حاملگی توسط ادرار)استفاده میشود. .دامپزشک مقداری از مدفوع حیوان را رقیق کرده و داخل کیت می ریزد و سپس پاسخ در عرض 10 دقیقه مشخص میشود. اگر دو خط نوار کیت قرمز شد نشان دهنده مثبت بودن ازمایش است و نشان میدهد که سگ به ویروس الوده شده اما اگر یک خط قرمز بر روی نوار روشن شود منفی بودن ازمایش تفسیر میشود.ازمایش خون و کاهش تعداد گلبولهای سفید نیز می تواند در تایید تشخیص این بیماری کمک کننده باشند.


سرنوشت سگ مبتلا به پاروو ویروس چیست؟


معولا توله سگهایی که بتوانند 5-7روز بعد از شروع علایم بیماری دوام بیاورند، بیماری را رد کره وتا اخر عمر نسبت به ان مقاوم میشوند.همین طور که گفته شد متاسفانه در حال حاضر هیچ گونه درمان ضد ویروسی برای درمان قطعی این بیماری وجود ندارد.پاسخ به درمان حمایتی معمولا بستگی به حدت بیماری ویا سن مبتلا شدن به پاروو دارد. سگهایی که به نوع ملایم پاروا ویروس مبتلا شده اند معمولا جان سالم به در میبرند اما انهایی که به شدت دچار بیماری شده اند سریعا کم اب شده و خطر مرگ انها را تهدید می کند.این دسته از سگها می بایست تحت درمان حمایتی سفت وسخت  قرار بگیرند. زنده ماندن این دسته که به نوع شدید دچار شده اند بستگی به بنیه و توانایی سگ در مقابله با این بیماری و کیفیت درمان حمایتی دارد ؛با این حال همانطور که گفته شد گهگاه حتی بادرمانهای حمایتی کامل بعضی از سگها تلف میشوند.

در هنگام مراجعه به دکتر دامپزشک خود اطلاعات دقیقی از سوابق بیماری سگ خود,فعالیت ها و حالات اخیر را به دامپزشک خود ارائه دهید.زمان را از دست ندهیدو هرچه سریعتر به نزدیکترین بیمارستان دامپزشکی مراجعه نمایید.


دکتر دام کوچک بیمارستان دامپزشکی شفا:

دکتر خطیبی 09122279546


[ جمعه 4 اردیبهشت 1394 ] [ 11:54 ] [ حمید رضا ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

امار بازدیدکنندگان
درباره ی بیمارستان
سلام.خوش امدید.

ادرس بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا

ورامین_رو به روی بیمارستان 15 خرداد_داخل جاده ی ریحان اباد

پل ازتباطی ما با شما

02136201468

ایمیل بیمارستان

shafaveterinaryhospital@gmail.com

بیمارستان دامپزشکی شفا
اماده ی تبادل لینک
با شما عزیزان می باشد
خبرنامه

Powered by WebGozar

بالا:نام کاربری خود را وارد کنید
پایین:ایمیل

سایت ساماندهی