X
تبلیغات
زولا
وبسایت رسمی بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا
ادرس:ورامین-روبه روی بیمارستان 15 خرداد-داخل جاده ی ریحان اباد تلفن تماس:02136201468 
قالب وبلاگ
نظرسنجی بیمارستانبیماری دیستمپر یکی از شایعترین بیماری های ویروسی در سگ می باشد که تاکنون درمانی برای ان شناخته نشده است.این ویروس سگ ها را بخصوص ان هایی که در حیات وحش زندگی می کنند مثل راکون,گرگ,روباه و راسو را الوده می کند.همستر و موش خرما نیز از حامل های این بیماری محسوب می شوند.

ویروس دیستمپر سگ متعلق به رده موربیلی ویروس بوده و خویشاوندی های نزدیکی با ویروس میسلسی که انسان را الوده کرده,با ریندرپست ویروس که گربه را الوده کرده و با فوکینه ویروس که منجر به دیستمپر سیل می شود.همه ی ویروس هایی که در بالا ذکر شد جزو خانواده ی پارامیکسو ویریده می باشند.سگ های جوان,توله های واکسینه نشده و سگ های پیری که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر می باشند.


http://s4.picofile.com/file/8186514500/%D8%AF%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85%D9%BE%D8%B1_%D8%AF%D8%B1_%D8%AA%D9%88%D9%84%D9%87_%D8%B3%DA%AF.jpg

 

دکتر دام کوچک بیمارستان دامپزشکی شفا:

دکتر خطیبی 09122279546

 

نشانه ها و انواع مختلف ان

ویروس از طریق هوا و تماس مستقیم یا غیر مستقیم با وسایل و لوازم خواب سگ الوده به بیماری منتقل می شود.ویروس در ابتدا به تانسیل ها و گره های لنفاوی حمله ور شده و به مدت یک هفته در انجا تکثیر پیدا می کند.سپس سیستم تنفسی,سیستم ادراری تناسلی,دستگاه گوارش و سیستم عصبی را الوده می کند.

در مراحل ابتدایی شروع بیماری علائم بالینی شامل تب شدید(39.7 تا 103.5),چشم های قرمز و ابریزش از بینی و چشم ها می باشد.سگ مبتلا بی حال و خسته به نظر می رسد و معمولا بی اشتها و سرفه های مداوم,استفراغ و اسهال نیز ممکن است داشته باشد.

در مراحل بعدی بیماری ویروس به سیستم های دیگر نیز حمله ور شده مخصوصا سیستم عصبی که مغز و نخاع الوده شده و حملات صرعی و تشنج و فلجی دیده می شود.

بیماری دیستمپر را بیماری "انگشت سنگی" نیز می نامند به دلیل اینکه بعضی از سویه های ویروس باعث بزرگ شدن و سفتی غیر طبیعی کف انگشتان دست و پا ها می شود.در سگ ها یا جانورانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند 2 الی 5 هفته بعد از مبتلا شدن به بیماری علائم ظهور پیدا می کنند.


http://s4.picofile.com/file/8186515076/%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA_%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C_%D8%AF_%D8%B3%DA%AF_%D8%AF%D8%B1_%D8%A7%D8%AB%D8%B1_%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C_2%D8%AF%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85%D9%BE%D8%B1.jpg


علل بیماری

این بیماری می تواند به وسیله ی واکسن هایی که به درستی ویروس را ضعیف نکرده اند که عامل نادری است انتقال پیدا کند.عفونت باکتریایی سیستم تنفسی یا گوارشی ممکن است در مستعد کردن سگ تاثیر داشته باشد.سگ هایی که ایمنی پیدا نکرده اند به هیچ عنوان نباید با سگ های بیمار تماس داشته باشند.


تشخیص بیماری

بیماری دیستمپر به وسیله ی تست های بیوشیمیایی و ازمایش ادرار که نشان دهنده ی کاهشی در میزان لنفوسیت ها است تشخیص داده می شود.تست سرولوژی نیز ممکن است وجود انتی بادی ها را تائید کند ولی این ازمایش نمی تواند تفاوت میان انتی بادی های حاصل از واکسن و ویروس را تفکیک کند.انتی ژن های ادراری نیز ممکن است در رسوب ادرار دیده شوند.مو,مخاط بینی و بافت پوششی کف انگشتان پا نیز ممکن است برای نمونه برداری استفاده شوند.رادیوگرافی تنها زمانی در این بیماری استفاده می شود که ما بخواهیم از وجود پنومونی اطمینان پیدا کنیم.CT و MRI می توانند برای تشخیص اسیب های مغزی مورد استفاده قرار گیرند.


درمان بیماری

متاسفانه هیچ درمانی برای دیستمپر وجود ندارد.تنها درمانی که انجام می شود از بین بردن علائم بیماری است.اگر سگ دچار بی اشتهایی و استفراغ باشد سرم درمانی انجام می شود.ترشحات بینی و چشم به طور مرتب باید تمیز بشوند.انتی بیوتیک نیز ممکن است برای جلوگیری از عفونت های ثانویه از ضعف بدن نیز تجویز شود و دارو هایی مانند فنوباربیتال و برمید پتاسیم برای کنترل تشنج و صرع مورد استفاده قرار گیرند.هیچ دارویی برای از بین بردن ویروس مسبب بیماری وجود ندارد.


ادامه ی زندگی و همیاری سگ

در مراحل شدید بیماری نیاز است تا سگ در بیمارستان دامپزشکی تحت مراقبت های ویژه برای جلوگیری از پنومونی و دهیدراسیون قرار بگیرد.سیستم عصبی نیز توسط دکتر دامپزشک متخصص برای جلوگیری از مشکلات عصبی تحت نظر باشد.شانس سگ برای زنده ماندن بستگی به سویه ی ویروس و توان بدن سگ بستگی دارد.احتمال زنده ماندن سگ وجود دارد و حملات عصبی در دو الی سه ماه بعد از بهبودی ممکن است رخ دهند.


پیشگیری

بهترین و تنها ترین راه واکسیناسیون مداوم و مستمر و به موقع رساندن سگ به بیمارستان دامپزشکی می باشد.


دکتر دام کوچک بیمارستان دامپزشکی شفا:

دکتر خطیبی 09122279546


ابر کلمات جستجو شده:

همه چیز در مورد بیماری های سگ همه چیز در مورد بیماری دیستمپر در سگ همه چیز در مورد صرع و تشنج و بیماری های عصبی در سگ بیمارستان دامپزشکی در ورامین

[ یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 ] [ 21:28 ] [ حمید رضا ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

امار بازدیدکنندگان
درباره ی بیمارستان
سلام.خوش امدید.

ادرس بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا

ورامین_رو به روی بیمارستان 15 خرداد_داخل جاده ی ریحان اباد

پل ازتباطی ما با شما

02136201468

ایمیل بیمارستان

shafaveterinaryhospital@gmail.com

بیمارستان دامپزشکی شفا
اماده ی تبادل لینک
با شما عزیزان می باشد
خبرنامه

Powered by WebGozar

بالا:نام کاربری خود را وارد کنید
پایین:ایمیل

سایت ساماندهی