X
تبلیغات
زولا
وبسایت رسمی بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا
ادرس:ورامین-روبه روی بیمارستان 15 خرداد-داخل جاده ی ریحان اباد تلفن تماس:02136201468 
قالب وبلاگ
نظرسنجی بیمارستانویروس عامل بیماری هفت سروتیپ به نامهای A,O,C,SAT1,SAT2,SAT3,Asia1 دارد. مقاومت ویروس در طبیعت و عفونت‌زایی شدید آن ،‌تغییرات آنتی‌ژنتیکی ویروس و پیدایش تحت تیپ‌های جدید آن و مهمتر از همه ، توان بیماریزایی در انواع نشخوارکنندگان اهلی و وحشی و وجود دامهای ناقل و حامل ویروس تب برفکی ،‌ در بقاء عفونت و بیماری در یک جمعیت و منطقه تأثیر دارند و کنترل این بیماری را بسیار مشکل و همراه با هزینه‌های زیاد می‌کند.


مقاومت دربرابر عوامل فیزیکی و شیمیایی


ویروس عامل بیماری تب برفکی از جمله مقاوم‌ترین ویروس‌های شناخته شده در طبیعت است.


دما :‌ویروس عامل تب برفکی با سرد کردن و منجمد کردن زنده می‌ماند (حفظ می‌شود) و در دمای بیش از 50 درجه سانتی‌گراد به طور تصاعدی غیرفعال می‌شود.

pH: ویروس عامل تب برفکی در PH پایین‌تر از 6 یا بالاتر از 9 غیرفعال می‌شود.

مواد ضدعفونی کننده :‌هیدروکسید سدیم 2% ، کربنات سدیم 4% و اسید سیتریک 2/0% ویروس عامل تب برفکی را  غیرفعال می‌کنند. این ویروس نسبت به یدوفورها ،‌ترکیبات چهارتایی آمونیوم ،‌هیپوکلریت و فنل ،‌به ویژه در حضور مواد آلی، مقاوم است.

 

 

ماندگاری ویروس


ویروس عامل تب برفکی در گره‌های لنفاوی و مغز استخوان در pH خنثی فعال می‌ماند، اما در عضلات وقتی pH پایین‌تر از 6 باشد (یعنی پس از طی دوره جمود نعشی) تخریب می‌شود. ویروس عامل تب برفکی در علوفه آلوده و نیز در محیط،‌بسته به اندازه دما و pH می‌توان بیش از یک ماه زنده بمند.


 


 

همه‌گیرشناسی


واگیری و مرگ و میر

تب برفکی، از واگیرترین بیماریهای دامی است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی می‌شود. میزان مرگ و میر در دامهای بالغ، کم است. اما به دلیل ایجاد میوکاردیت ،‌میزان مرگ و میر در دامهای جوان زیاد است.


میزبان‌ها

گاوسانان (گاو،گاو کوهان‌دار هندی – زبو - گاومیش اهلی ،‌یاک - گاو میش اهلی تبت) ،‌گوسفند،‌بز ، خوک، همه‌ نشخوارکنندگان وحشی و میزان حساسیت شترسانان (شتر، شتر جماز - شتر تک کوهانه بومی عربستان و شمال آفریقا،‌شتر بی‌کوهان آمریکایی - لاما،‌شتر بی‌کوهان پشم بلند آمریکایی) کم است.
راه انتقال


ویروس بیماری تب برفکی از راههای مستقیم و غیرمستقیم به شرح زیر انتقال می‌یابد:


-  تماس مستقیم یا غیرمستقیم (ریزقطره‌ها)

- جانداران ناقل (انسان و مانند آن)

- ناقلین بیجان (وسایل نقلیه،‌ابزار کار)

- از طریق هوا،‌به ویژه در مناطق استوایی (تا 60 کیلومتر در خشکی و 300 کیلومتر در دریا)


منبع ویروس


منابع ویروس تب برفکی عبارتند از :


-  دامهای بیماری که نشانه‌های درمانگاهی بیماری را نشان می‌دهند یا در دوره کمون قرار دارند.

- ترشحات تنفسی ، بزاق ،‌مدفوع و ادرار ،‌شیر و منی (تا 4 روز پیش از بروز نشانه‌های درمانگاهی)

- گوشت و آلایشی که pH آن ‌، به کمتر از 6 کاهش نیافته باشد.

- دامهای ناقل : به ویژه گاو و گاومیش اهلی شده آسیایی ،‌دامهایی که دوره نقاهت پس از بهبود را طی می‌کنند و دامهای واکسینه شده دفع کننده ویروس (ویروس در ناحیه پایینی حلق گاو به مدت 30 ماه و در گاومیش به مدت طولانی‌تر و در گوسفند به مدت 9 ماه باقی می‌ماند). گاومیش دماغه آفریقا میزبان نگهدارنده اصلی سروتیپ‌های SAT است.

وقوع


بیماری تب برفکی در مناطقی از قاره آسیا، آفریقا،‌ خاورمیانه و آمریکای جنوبی (همه‌گیری‌های انفرادی در مناطق عاری از بیماری) بومی است.


دوره کمون


دوره کمون بیماری تب برفکی از 2 تا 14 روز متفاوت است.


نشانه‌های درمانگاهی


-  گاو : نشانه‌های درمانگاهی تب برفکی در گاو به شرح ذیل است :


تب ،‌بی اشتهایی ،‌ لرز ‌،کاهش تولید شیر به مدت 2 تا 3 روز و سپس صدای ملچ ملوچ لب‌ها،‌ سائیدن دندان‌ها روی یکدیگر، ریزش بزاق (کش‌دار)، لنگش ،‌لگدزدن یا پا بر زمین کوبیدن (به دلیل وجود وزیکول (تاول/آفت) روی مخاط داخلی گونه و بینی و / یا شکاف بین سمی و تاج سم)

پس از 24 ساعت تاول‌ها پاره می‌شوند. گاهی تاول‌ها روی پستان نیز ظاهر می‌شوند.

به طور کلی بیماران ظرف 8 تا 15 روز بهبود می‌یابند.

عوارض ثانویه ‌: تخریش‌های بیماری زبان آبی،عفونت ثانویه ضایعات، تغییر و بدشکلی سم‌ها،‌ورم پستان و کاهش دائمی تولید شیر، میوکاردیت،‌سقط جنین ،‌مرگ دامهای جوان،‌کاهش مستمر وزن ،‌ناتوانی در کنترل دما


- گوسفند و بز : ضایعات تب برفکی ،‌کمتر مشخص و مشهود است. گاهی ضایعات سم‌ها تشخیص داده نمی‌شوند. ضایعات سکوی دندانی در گوسفند دیده می‌شود. توقف شیردهی در گوسفند و بز، یک چهره درمانگاهی بیماری است. مرگ دامهای جوان.
ضایعات


تاول‌های ریز و درشت روی زبان، سکوی دندانی ،‌لثه، گونه،‌ کام سخت و نرم، لب‌ها،‌سوراخ‌های بینی، پوزه، نوک پستانک‌ها،‌ پستان، شکاف بین سمی و تاج سم . ضایعات پس از مرگ روی پرده‌های ماهیچه‌ای عرضی شکمبه، در لایه عضلانی قلب دامهای جوان (قلب ببری)


تشخیص تفریقی


تب برفکی را باید از دو گروه بیماری تشخیص تفریقی داد :


1 -  بیماریهایی که از نظر درمانگاهی قابل تفریق با تب برفکی نیستند :

-  التهاب تاولی دهان

2 -  سایر موارد :

-  طاعون گاوی

- بیماری مخاطی

- رینوتراکئیت عفونی گاوان

- بیماری زبان آبی

- ورم پستان

- التهاب پاپولار گاوان

- اسهال ویروسی گاوان (BVD)


تشخیص آزمایشگاهی


1 -  روش‌های تشخیص

-  شناسایی ویروس : الایزا / آزمون ثبوت عامل مکمل/جداسازی ویروس : تلقیح یاخته‌های اولیه تیروئید گاوی و یاخته‌های اولیه خوک ،‌یاخته‌های کلیه گوساله و بره،‌ تلقیح رده‌های یاخته‌ای BHK-21 and IB-RS-2 ،‌ تلقیح موش.

-  آزمون‌های سرمی : الایزا/آزمون خنثی‌سازی ویروس


2 -  نمونه‌برداری و ارسال نمونه

-  نمونه تاول‌ها

نمونه باید :

-  از تاول‌ها نترکیده و یا تازه ترکیده برداشت شود.

- به اندازه کافی و حداقل یک گرم باشد.

- در بافر مخصوص انتقال نمونه تب برفکی (که pH را بین 2/7 تا 4/7 حفظ می‌کند) و در کنار یخ به آزمایشگاه ارسال گردد.

- فاصله زمانی بین نمونه‌برداری و انجام آزمایشات نباید بیشتر از 48 ساعت باشد.

-  مایع مری- حلقی بوسیله یک میله جام‌دار گلو برداشته شود. نمونه‌ها باید بلافاصله پس از جمع‌آوری،‌ در برودت زیر منهای 40 درجه سانتی‌گراد منجمد شود.
پیشگیری و کنترل


کنترل بیماری تب برفکی بسیار مشکل است. مقاومت ویروس عامل بیماری در طبیعت و عفونت‌زایی شدید آن (ضایعات پاتولوژیک در پستان و دست و پا) همراه با عوامل دیگری از جمله تغییرات آنتی‌ژنتیکی ویروس و پیدایش تحت تیپ‌های جدید آن و مهم‌تر از همه ‌،توان بیماریزایی در انواع نشخوارکنندگان اهلی و وحشی و وجود دامهای ناقل و حامل ویروس تب برفکی (که اغلب متعاقب عفونت طبیعی پدیدار می‌شوند) در بقاء عفونت و بیماری در یک جمعیت و منطقه تأثیر دارد و کنترل این بیماری را بسیار مشکل و همراه با هزینه‌های زیاد می‌کند.

کنترل بیماری بر پایه سه اصل زیر استوار است :


1 -  اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای :‌ اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای که به منظور جلوگیری از ورود ویروس تب برفکی بویژه تیپ‌های جدید و غیربومی انجام می‌شود عبارتند از : 

-  محافظت از مناطق عاری از بیماری با کنترل و مراقبت حمل و نقل دام در نوار مرزی منطقه

- کشتار دامهای آلوده ،‌بهبود یافته و دامهای حساس در تماس با دامهای بیمار

- ضدعفونی جایگاه و همه مواد آلوده (ابزار کار، خودروها،‌لباس‌ها و مانند آن) -  مناسب‌ترین مواد ضدعفونی کننده عبارتند از ‌: فرمالین 5%،‌سود سوزآور 2% و آهک (مناسب برای محوطه) می‌باشند.

- امحاء لاشه دامهای تلف شده ،‌بستر و فرآورده‌های دامهای حساس در مناطق آلوده

- اقدامات قرنطینه‌ای

2 -  مراقبت درمانگاهی و سرولوژیکی : مراقبت درمانگاهی و سرولوژیکی به منظور شناخت تغییرات بیماری و ماهیت سویه‌های درگردش انجام می‌شود.

3 -  مایه‎‌کوبی (ایمن‌سازی) : واکسیناسیون به منظور ایجاد پوشش ایمنی در دامهای حساس و با استفاده از واکسن کشته (حاوی یک ماده کمکی) انجام می‌شود. مدت ایمنی حاصله ،‌بسته به میزان قرابت ژنتیکی واکسن با سویه عامل همه‌گیری،‌شش ماه پس از دو بار مایه‌کوبی اولیه – به فاصله یک ماه از یکدیگر – است. تاکنون از واکسن زنده تب برفکی به دلیل ایجاد میوکاردیت شدید و انتشار ویروس استفاده نشده است.


بررسی ،‌ مبارزه و مراقبت تب برفکی در ایران


اهداف :


1 -  برقراری سامانه ملی مراقبت فعال بیماری به منظور ردیابی کامل بیماری

2 -  افزایش سطح پوشش واکسیناسیون جمعیت حساس و همگونی ایمنی ناشی از واکسیناسیون

3 -  کاهش رخدادهای بیماری و خسارات افتصادی ناشی از آن 

به دنبال اجرای سیاست و برنامه مایه‌کوبی همزمان و سراسری تب برفکی که از بهمن ماه سال 1381 شروع گردید و نیز طرح توسعه خدمات روستایی و عشایری که از فاز 15 سال 1386 به اجرا گذارده شد و راه‌‌اندازی کامل سیستم اطلاعات جغرافیایی، برنامه و سیاست مایه‌کوبی همزمان تب برفکی در سال 1388 با اولویت‌های زیر در دستور ادارات کل دامپزشکی استان‌ها قرار می‌گیرد.


بررسی و مراقبت


در سال 1387 شبکه ملی مراقبت فعال بیماری تب برفکی با پوشش 4 درصد واحدهای اپیدمیولوژیک در هر ماه در سطح کشور از طریق سامانه اطلاعات جغرافیایی به اجرا گذاشته شده است. بر اساس نتایج حاصله از این شبکه ،‌نقش واحدهای اپیدمیولوژیک روستایی در رخداد بیماری بیش از هر واحد اپیدمیولوژیک دیگر می‌باشند. شبکه ملی مراقبت تب برفکی در سال 1388 نیز استمرار خواهد یافت و اهم فعالیت‌های آن بر محورهای زیر استوار خواهد بود:

1 -  بازدید از تمامی کانون‌های مشکوک بیماری و نمونه‌برداری و ارسال به موقع نمونه‌های مرضی مناسب از دامهای آلوده در شرایط مناسب

2 -  مراقبت و نظارت بر میادین عرضه دام و مناطق پرتراکم نگهداری و پرورش دام و گزارش به موقع بیماری بویژه در این مناطق

3 -  بازرسی و مراقبت بیماری در واحدهای اپیدمیولوژیک واقع در اطراف کانون‌های بروز بیماری به شعاع حداقل 10 کیلومتر در حداقل زمان ممکن

4 -  اخذ نمونه‌های سرمی به منظور ارزیابی سطح ایمنی ناشی از مایه‌کوبی در واحدهای تحت پوشش مایه‌کوبی در فواصل زمانی مناسب (قبل از اجرای هر فاز و یا 21 روز بعد از اجرای مایه‌کوبی) در شرایط مناسب با درج کدهای خاص و ارسال به بخش دریافت نمونه‌های سازمان دامپزشکی کشور

5 -  کلیه دامهای حساس به این بیماری در سنین و نژادهای مختلف که ترکیبی از علائم زیر را دارند مشکوک به تب برفکی تلقی می‌شوند:

-  تاول و زخم در دهان (لثه، زبان و کام)

- تاول و زخم متعاقب تاول روی پستان و سرپستانک‌ها

- تاول و زخم بین سم‌ها و تاج سم

- ضایعات قلب ببری در کالبدگشایی بره ،‌بزغاله و گوساله

گزارشات مربوط به این بیماری ‌،درمانگاهی بوده و با توجه به اینکه از هر کانون بیماری باید نمونه اخذ و مورد آزمایش قرار گیرد وضعیت بیماری با مقایسه نتایج آزمایشگاهی و گزارشات فیلدی تجزیه و تحلیل شود.


پیشگیری و کنترل

1 -  اعمال مقررات بهداشتی -  قرنطینه‌ای به منظور جلوگیری از ورود ویروس تب برفکی به ویژه تیپ‌های جدید و غیربومی در کلیه واحدهای اپیدمیولوژیک و نظارت کامل بر اجرای دقیق آنها در واحدها ، سامان‌دهی تردد دام و ایجاد انضباط بهداشتی در جابجایی دام یا کدگذاری کامیون‌های حامل و اطمینان از سلامت دام و اعمال اقدامات پیشگیری و کنترلی و مشخص کردن مقصد حمل دام با هماهنگی اداره کل دامپزشکی استان مقصد

2 -  واکسیناسیون و ایجاد پوشش ایمنی در دامهای حساس و هدف با استفاده از واکسن‌های کشته حاوی سویه‌های مناسب(تولید داخل یا وارداتی) طبق دستورالعملهای سازمان دامپزشکی کشور به منظور برقراری ایمنی مناسب و یکنواخت در دامهای حساس به شرح زیر :

الف -  در فازهای مایه‌کوبی تحت پوشش قرار دادن جمعیت گاو، گوساله و گاومیش استان در واحدهای اپیدمیولوژیک پرتراکم و پرخطر و کانون‌های بیماری و واحدهای تحت پوشش فازهای قبلی همراه با اجرای مایه‌کوبی راپل در گوساله‌ها

ب -  مایه‌کوبی جمعیت گوسفند و بز روستایی و  عشایری یک بار در سال در فصل زمستان حداکثر ظرف مدت 45 روز

ج -  مایه‌کوبی جمعیت دامی حساس واقع در اطراف کانون‌های بیماری در شعاع مناسب (حداقل 3 کیلومتر)

ادارات کل دامپزشکی استان‌ها ملزم به برنامه‌ریزی جهت مایه‌کوبی سریع تمامی واحدهای اپیدمیولوژیک واقع در شعاع فوق می‌باشند.

3 -  برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی با استفاده از کلیه امکانات در سطوح مختلف : آموزش دامداران و دامپروران و کلیه دست‌اندرکاران خرید و فروش دام و ... ،‌نوآموزی و بازآموزی پرسنل دامپزشکی (اکیپ‌های مایه‌کوبی) و دامپزشکان بخش‌های دولتی و غیردولتی، به منظور آشنایی با برنامه سازمان در امور بررسی،‌مراقبت و مبارزه ،‌دستورالعملها ،‌روشهای اطلاع‌رسانی،‌برداشت و ارسال نمونه، رعایت زنجیره سرد و همکاری در انجام برنامه‌های واکسیناسیون دام

4 -  نظارت بر عملیات واکسیناسیون توسط بخش‌های دولتی و غیردولتی با رعایت نکات بهداشتی،‌قرنطینه‌ای در کلیه مراحل کار (برنامه‌ریزی دقیق و کامل در مصرف درست و به موقع واکسن‌های دریافتی در فاز و رعایت بخشنامه‌ها  و دستورالعمل‌های مربوطه)


ویروس بیماری تب برفکی از راههای مستقیم و غیر مستقیم بشرح زیر انتقال می یابد . روش انتقال مستقیم

مهمترین و اصلی ترین روش انتقال و انتشار بیماری بخصوص در کشورهائی که بیماری به فرم بومی حضور داشته و اپیدمی های منطقه ای و یا وسیع دارند ، انتقال به روش مستقیم یعنی تماس دام آلوده با دام حساس می باشد. دامهای مبتلا دارای علائم کلینیکی بیماری ، خصوصاً در مراحل اولیه و فاز تب دار ، ویروس را از طریق انتشار همراه با هوای تنفس به دام در تماس انتقال داده و سبب بروز بیماری در دام حساس می گردند . به لحاظ وجود مقادیر بسیار زیاد ویروس در ترشحات و هوای تنفسی دام های آلوده خصوصاً قبل از بروز علائم بالینی بیماری – انتقال مستقیم از دام آلوده به دام سالم بسرعت و سریع اتفاق می افتد و بعنوان راه انتقال بیماری در گله محسوب می گردد . 

گوساله ها در اثر خوردن شیر دام های مبتلا که حاوی مقادیر زیادی ویروس تب برفکی می باشد و یا لیسیدن مادران مبتلا ،‌ ویروس از طریق خوراکی به آنها منتقل و سبب بروز فرم های کلینکی و حاد بیماری در آنها می گردد که می تواند منجر به مرگ و میر سریع گردد . (فرم قلبی Myocarditis ) 

در نشخوارکنندگان مسن گاو ، گاومیش ، گوسفند و بز ویروس باید از طریق سیستم تنفسی به بدن دام راه پیدا کند ‏، گیرنده ویروس تب برفکی Receptor site در اینگونه دام ها در ناحیه بافت پوششی حلق و غدد لنفاوی آن ناحیه (لوزتین) قرار داشته و از راه خوراکی انتقال بندرت انجام می گیرد ، ولی در گراز و خوک انتقال توسط خوردن مواد آلوده به ویروس تب برفکی اتفاق می افتد ( استعداد گاو به ابتلا در اثر استنشاق هوای آلوده به دلیل حجم بالای هوای چندین برابر گوسفند و بز می باشد ) . ویروس تب برفکی پس از جایگزین شدن در بافت پوششی حلق و دستگاه تنفسی تکثیر یافته و از طریق سیستم لنف وارد خون شده (Viremia) که با تب شدید همراه است ، سپس تمام بافت های اپی تلیال (موکوسی) را آلوده می سازد . 

ماندگاری ویروس 

ویروس مولد بیماری تب برفکی از جمله مقاوم ترین ویروسهای شناخته شده در طبیعت می باشد . این ویروس قادر است در محیط خارج از بدن دام تا مدت 40 روز در فضولات و ترشحات بدن ، زنده و عفونت زا باقی بمانند و هفته ها در خوراک دام و فرآورده های دامی از جمله پشم ، گوشت ، شیر ، پوست ، اسپرم و ... زنده مانده و از مکانی به مکان دیگر انتقال یابد . 

بدلیل اینکه پوشینه ویروس فاقد لیپیدوگلیکو پروتئین می باشد ، ویروس در مقابل حلالهای چربی بسیار مقاوم است و پایداری دارد . نسبت به حرارت و رطوبت مقاوم بوده ، بطوریکه در گوشت منجمد تا 80 روز زنده باقی می ماند ، ویروسی در حرارت مستقیم پائین و در درجه حرارت 50 تا 60 درجه بسرعت از بین می رود (حرارت 56 درجه به مدت 30 دقیقه ) . خشک شدن – سرما و نمک تأثیر چندانی در از بین بردن ویروس ندارد . 

مناسب ترین PH برای ویروس 7،6 – 7،4 می باشد . با این حال ویروس PH را نیز تحمل می نماید . PH بالای 11 یا زیر 5 بسرعت ویروس را غیر فعال می نماید . 

مدت ابقاء و زنده ماندن ویروس در شرایط مختلف به شرح زیر می باشد : 

- 50 روز درآب 

- 74 روز در مرتع با دمای 18-8 درجه و رطوبت نسبی 

- 4 هفته بر روی مو گاو آلوده به ترشحات و خون 

- 13 هفته بر روی چکمه پلاستیکی آلوده با ترشحات و خون 

- تا 352 روز در پوست تازه نمکا سود شده که در 4 درجه سانتیگراد نگهداری می شود .
روش انتقال غیر مستقیم 

با توجه به مطالب عنوان شده در بند بالا ، ابزار و وسایل آلوده و مورد استفاده از جمله انواع سرنگ ، وسایل تزریق ، واکسن مورد مصرف دامپزشکی ، سرسوزن ، وسایل تلقیح مصنوعی ، رفت و آمد وسائط نقلیه و تردد افراد می تواند سبب انتقال بیماری می شود . 

انتقال بیماری توسط باد (Wind borne) تا چند کیلومتر از کانونها و دامداریهای آلوده به مناطق پاک و عاری از بیماری صورت می گیرد و فاکتورهای از جمله زمان و حجم ویروس پراکنده شده و تعداد دام مبتلا در کانونهای درگیر بیماری در این نوع انتقال مؤثر می باشند . 

انتقال بیماری از طریق فرآورده های خام دامی نظیر گوشت ، شیر ، پشم ، پوست و ... نیز گزارش شده است . 

خسارات اقتصادی بیماری

با توجه به این امر که تاکنون مطالعه جامعه بر روی خسارت اقتصادی بیماری در سطح کشور صورت نگرفته است و برآورد آن با توجه به ماهیت بیماری چندان ساده نمی باشد . لذا به ارقام اعلام شده از سوی دفتر بین المللی بیماری های واگیر دام OIE استناد می شود . برابر اعلام این دفتر خسارات این بیماری در کشورهایی که بیماری را به شکل بومی دارند به شرح ذیل می باشد . 

- 25% کاهش تولید شیر در گله های مبتلا 

- 25% کاهش تولید گوشت در گله های مبتلا 

- 25% کاهش تولید پشم در گله های مبتلا 

- 5% تلفات در دام های مبتلا (جوان) 

البته به این خسارت بایستی زیانهای اقتصادی ناپیدای ناشی از حضور بیماری از قبیل هزینه های درمان ، ناباروری و کاهش باروری ، محدودیت تجارت دام و فرآورده های خام دامی و ... را که قابل محاسبه نیستند را نیز اضافه نمود . 

برابر گزارشات دفتر بررسی ها ،‌آموزش و مراقبت بیماری های دامی طی سال 1380 تعداد 44858 واحد استانی (اپیدمیولوژیک ) در قالب 1413 کانون درگیر بیماری شده که دارای 589025 رأس گاو گوساله (در معرض خطر بیماری) بوده که از این تعداد 16723 رأس گاو گوساله علائم بیماری را نشان داده و 595 رأس گوساله تلف شده اند . چنانچه قیمت بر اساس مقادیر OIE و قیمت فرآورده های دامی در کشور و جمعیت مبتلا بخواهیم محاسبه نمائیم ، این بیماری در سال 1380 ، رقمی در حدود 23174 میلیون ریال خسارت مستقیم (کاهش ماهیانه شیر و گوشت ) به جمعیت گاو گوساله کشور وارده نموده است. (دام ناقل) Carrier state 

از جمله مهمترین شاخص های اپیدمیولوژیکی که سبب بقاء طولانی (چندین ماه و سال) ویروس تب برفکی در یک جمعیت می گردد و هر از گاهی علی رغم رعایت فاکتورهایی که در بحث انتقال مستقیم (دام آلوده‌) و غیر مستقیم (عوامل محیطی و فیزیکی ) اشاره شد ، بیماری تب برفکی در یک جمعیت بروز می نماید ، حفظ و نگهداری ویروس تب برفکی توسط دامهای مبتلا و بهبود یافته است . ماهیت این بیماری ، توانائی بقاء ویروس بیماری در بدن دام بهبود یافته برای مدت طولانی برقرار می باشد بدون اینکه آثار و علائم کلینیکی بیماری را از خود نشان دهند که اصطلاحاً به این نوع دام ها دام ناقل یا حامل (Carrier) گفته می شود . دام ناقل یکی از مهمترین فاکتورهای اپیدمیولوژیکی از لحاظ بقاء بیماری در یک منطقه و انتقال آن از مکانی به مکان دیگر می باشد . مدت زمان بقاء‌ ویروس در دام ناقل در خصوص گاو 2 سال و دو مورد گوسفند و بز 6 ماه عنوان شده است . خوک به عنوان ناقل ویروس بیماری محسوب نمی شود . 

اینکه چگونه ویروس بیماری ، علی رغم پیدایش آنتی بادی ، در سلولهای بافتی ناحیه حلق حفظ و نگهداری می شود ، کاملاً مشخص نیست ولی ویروس های پنهان شده یا خفته در بدن دام ، تحت تأثیر شرایط مختلف از جمله استرس های شدید و نقل و انتقالات دام ، مجدداً شروع به رشد و تزاید نموده و سبب انتشار بیماری و وقوع بیماری در یک جمعیت دامی می گردند . 

ایمنی حاصل از عفونت طبیعی و همچنین ایمنی ناشی از واکسیناسیون قادر به جلوگیری از Carrier شدن دامهای مبتلا نمی شود و بخشی از دامهای مبتلاء عامل بالقوه حفظ و بقاء ویروس در گله و یا جمعیت حساس به بیماری باقی می ماند که این موضوع همواره پیشگیری و کنترل این بیماری را با مشکل روبرو ساخته است . بدین لحاظ در بسیاری از کشورهای دنیا در زمان بروز بیماری و یا در برنامه های کنترلی و پیشگیری این بیماری ، اصل مبارزه و ریشه کنی بیماری را بر کشتار دام های مبتلا و در تماس قرار داده و بدین وسیله مانع از پیدایش دامهای ناقل که موجب حفظ و پایداری ویروس در گله و جمعیت دامی می شوند . (همانند کشورهای اروپایی که در اپیدمی اخیر در سال 2001 میلادی از بکارگیری واکسن اجتناب نموده و سیاست کشتار دام را علی رغم هزینه های سنگین آن دنبال نمودند ). وضعیت بیماری و پراکندگی جغرافیایی آن در ایران 

در ایران سه سوش Asia1-O-A عمده ترین ویروسهای مولد تب برفکی هستند و در بین آنها سوشهای O , A حدود 50 سال در گردش بوده ولی سوش Asia I پایداری و ثبات کمتری اشته و در مواقعی از زمان محو و مجدداً بروز نموده است . سویه Asia I طی سالهای 1369 تا 1378 یعنی حدود 10 سال در موارد بروز بیماری تب برفکی در کشور شناسایی و تشخیص داده نشد ولی از مرداد سال 1378 مجدداً ظهور و همچنان جزء سه تیپ اصلی ویروسهای بیماری تب برفکی در کشور در حال چرخش می باشد .
منبع:سایت وت پارس

[ چهارشنبه 18 آذر 1394 ] [ 21:48 ] [ حمید رضا ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

امار بازدیدکنندگان
درباره ی بیمارستان
سلام.خوش امدید.

ادرس بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی شفا

ورامین_رو به روی بیمارستان 15 خرداد_داخل جاده ی ریحان اباد

پل ازتباطی ما با شما

02136201468

ایمیل بیمارستان

shafaveterinaryhospital@gmail.com

بیمارستان دامپزشکی شفا
اماده ی تبادل لینک
با شما عزیزان می باشد
خبرنامه

Powered by WebGozar

بالا:نام کاربری خود را وارد کنید
پایین:ایمیل

سایت ساماندهی